Besök oss på Ekonomimässan i Kista!
Välkommen till vår monter A:44 på Ekonomimässan den 22-23 september, där vår kunniga personal demonstrerar kassasystem från Cash IT.
Med ett kassasystem från Cash IT minskar du din administrativa börda - varje dag. Du får möjlighet att spara tid genom att skicka en fil (SIE4) med dagens försäljning direkt till bokföringsbyrån. Vill du ha det ännu bekvämare, kan du koppla på vår Synchronizer for Visma för att synkronisera ditt kassasystem med Vismas affärssystem. Då får du bland annat tillgång till automatisk bokföring och lagerhantering. För dig som inte använder Visma finns det möjligheter att integrera Cash IT:s kassasystem med andra affärssystem.
Cash IT har haft integration mot Visma sedan 2001 och genom åren har vi bland annat blivit utsedda till årets integrationspartner av Visma.
Sväng förbi montern så berättar vi mer!
Beställ din fribiljett till Ekonomimässan
Klicka på bilden nedan för att beställa din fribiljett.

Ekonomimässan arrangeras i samarbete med SRF, Civilekonomerna, Far Akademi och Veckans Affärer. Här kan man delta i inspirerande seminarier, knyta viktiga kontakter och ta del av spännande aktiviteter som Bokförings-SM och intressanta debatter. Ta del av seminarieprogrammet och lyssna på inspirerande talare som Stefan Fölster, chefsekonom på Svenskt Näringsliv, Hans Börsvik, vd PwC och Robert Karlsson, vd Cash IT.
Ekonomimässan hålls på Kistamässan den 22-23 september 2011. För mer information, se Ekonomimässans webbplats.
Öppettider
Torsdag: 09.00 – 18.00
Fredag: 09.00 – 16.00
Har du inte möjlighet att besöka oss under mässan kontakta gärna oss för en demonstration av Cash IT Retail.
Nyheter om kassaregisterlagen - seminarium
Anmäl dig till seminariet om kassaregisterlagen, som Cash IT:s vd Robert Karlsson håller på Ekonomimässan fredagen den 23 september kl. 10.15. Vi utlovar en intressant och matnyttig föreläsning! Robert sitter med i Kassaregisterrådets utskott och är mycket engagerad i frågor som rör säkerhet för handlare och ärlighet i kassabranschen.

Robert Karlsson berättar om nyheterna i kassaregisterlagen på Ekonomimässan
Kassaregisterlagen kan vara svår att tolka - Skatteverkets egna tolkningar på väg!
Det är nu mer än ett år sedan kassaregisterlagen började gälla och det finns fortfarande handlare som inte har anmält att de har ett certifierat kassaregister. Skatteverket har insett att lagen och dess föreskrifter kan vara svåra att tolka, både för leverantörer och för användare. Nu i höst kommer därför Skatteverket ut med tolkningar av lagen som förhoppningsvis kommer att klargöra många av de frågetecken som funnits kring tillämpningen.
- Vilka är de nya tolkningarna och vad innebär dem för dig som redovisningskonsult eller revisor och dina kunder?
Oseriösa leverantörer av kassaregister
Inför den nya lagen dök det upp ett antal oseriösa leverantörer som såg sin chans att vara med i kassaboomen. Dessvärre är det i slutändan handlarna som råkar illa ut när deras nya certifierade kassaregister inte uppfyller lagens krav. På kassaregisterrådets webbplats www.kassaregisterradet.se, kan handlarna få tips och råd inför köpet av kassaregister, och få information om seriösa leverantörer.
- Kommer kassaregisterrådet lyckas med upprensningen i branschen? Vad jobbar kassaregisterrådet med i övrigt?
Fler företag kommer omfattas av kassaregisterlagen
Det är förändringar i kassaregisterlagen på väg - inom ett par år kommer många fler företag att omfattas av lagen, bland annat torghandlare och mindre företag. Torghandlarna har tidigare varit undantagna från kassaregisterlagen för att det inte funnits tillräckligt bra kassautrustning för den mobila utomhusmiljön, men nu anser Skatteverket att det inte längre finns några tekniska hinder för torghandlarna.
-Hur kommer det här beslutet fungera i praktiken? Vilka är de övriga förändringarna i lagen?
Dessa och många andra frågor kommer Robert Karlsson, vd för Cash IT, att besvara under sitt seminarium.
Välkommen!